A tudósok elviszik a nézőket a Tejút központjába.

2018.01.25

Egy új ábrázolásnak köszönhetően lehetőségünk nyílik egy kivételes
virtuális utazásra a Galaxisunk a Tejút központjába.

A projekt a Nasa Chandra Röntgen Csillagvizsgáló és más
teleszkópok adatai alapján jött létre, lehetővé téve a nézőknek, hogy saját
maguk irányítsák a látványos környezetben, ingatag hatalmas csillagok és a
központban fekvő hatalmas fekete lyuk gravitációs mezőjében tett
felfedezésüket.

A Föld 26000 fényévnyire helyezkedik el a Galaxis közepétől.
Fizikailag ugyan nem tudunk odautazni, de a tudósok, köszönhetően az erős
teleszkópoknak képesek a különböző formák fényeit vizsgálni, például a röntgen
és az infravörös tartományban.

Ez az ábrázolás az Európai Déli Obszervatórium hatalmas teleszkópjának infravörös tartományban szerzett adatai alapján készült. A vizsgálatok során egy 30 szilárd csillagszerű óriásból u.n. Wolf-Rayet csillagból álló csoportosulást kutatták. Ez a csoport 1,5 fényév távolságban kering a Galaxis központja körül. 

A filmen látható, hogy erőteljes áramlással szökik a gáz a csillagok felszínéről az űrbe, magával hordva a felszíni kéreg jelentős részét is.

Amikor ez a kiáramlott gáz ütközik, más csillagokról már elszökött gázfelhőkkel, hatalmas lökéshullámok alakulnak ki, amelyek teljesen betöltik a teret. Ezek a lökéshullámok aztán több millió fokra hevítik fel a gázt, emiatt ragyog az egész közeg a röntgentávcső által alkotott képen.

A Chandrával végrehajtott további mélyreható vizsgálatok során kritikus adatokra tettek szert a Tejút központi régióinak hőmérséklete és az itt eloszlott több millió fokra felhevült gázzal kapcsolatban

A csillagászok azután kutattak, hogy, milyen szerepet játszanak a Wolf-Rayet csillagok a Tejút középpontjának kozmikus szomszédjaiként.

Egészen pontosan azt szerették volna tudni, hogy ezek a csillagok milyen kapcsolatban állnak a középpontban elhelyezkedő hatalmas fekete lyukkal, a Sagittarius A*-val (röv: SGR A*). A hatalmas, de egyelőre láthatatlan Sgr A* masszív tömege kb. 4 millió napsúlynak felel meg.

A Galaktikus Központ ábrázolás egy 360 fokban forgatható film, ami elviszi a nézőt a Galaxis központjába. A néző az Sgr A* helyén áll és ebben a pozícióban 25 Wolf-Rayet csillagot láthat(fehér, vibráló objektumok), ahogy az Sgr A* körül keringenek, folyamatosan csillagközi szelet engedve ki magukból. (fekete - piros - sárga színekben)

Ezek a szelek ütköznek egymással, aztán az anyaguk egy része (sárga foltok) spirális mozgással elkezd áramolni az Sgr A* irányába.

A filmben két szimuláció látható. mind a kettő 350 évvel ezelőtti időpontban kezdődik és 500 éven keresztül tart. Az első szimulációban az Sgr A*-ot nyugalmi állapotban láthatjuk, míg a másodikon az Sgr A* sokkal vadabb, saját anyagát löki ki, ezáltal szétszórva az előzőleg összesűrűsödött anyagot (sárga foltok).

A tudósok arra használták a vizualizációt, hogy vizsgálni tudják, hogy hogyan hat az Sgr A* a csillagközi szomszédjaira. Ahogy a filmen is láthatjuk, az Sgr A* erős gravitációja húzza, maga felé az anyag nyalábokat majd a hatalmas erők szétfeszítik ezeket a nyalábokat, ahogy közel kerülnek a fekete lyukhoz.

Az időnként előforduló kitörések szintén hatnak a környezetére.
Ilyenkor a heves robbanásszerű kitörés nagy erővel löki el az összesűrűsödött
gázfelhőket a fekete lyuk közeléből....

További részletek és a teljes cikk angolul:  

https://www.nasa.gov/mission_pages/chandra/news/scientists-take-viewers-to-the-center-of-the-milky-way.html
Ursae Minoris - amatőr csillagász oldal
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el