— Trappist-1 —

A TRAPPIST-1 ultrahűvös vörös törpe csillag a Vízöntő csillagképben, amelyet 2010-ben a TRAPPIST chilei robotteleszkóp segítségével fedeztek fel. A megfigyelésben a Spitzer űrtávcső is részt vett, mivel a csillag az energiája nagy részét az infravörös tartományban sugározza.

A TRAPPIST-1 bolygórendszere

2017. február 22-én a NASA bejelentette, hogy a TRAPPIST-1 csillag körül hét földszerű exobolygót fedeztek fel. Ezt 34 bolygóátvonulás fényességmérése alapján számították ki, az első három bolygót 2016 májusában azonosították.

A csillag körül keringő bolygó mind kőzetbolygó, ezekből három (TRAPPIST-1 e, TRAPPIST-1 f, TRAPPIST-1 g) a TRAPPIST-1 lakható zónájában kering, azaz a felszínén folyékony víz jelenléte valószínű, bár a víz jelenléte mind a hét bolygón lehetséges. A víz kimutatása valószínűleg az ESO vagy az E-ELT teleszkópok feladata lesz. A bolygók a saját csillagjukhoz közel keringenek, és a pályáik is közel helyezkednek el egymáshoz. A bejelentés időpontjában ez a bolygórendszer tartalmazta a legtöbb földszerű bolygót.

A bolygók keringése "kötött", azaz ugyanazt az oldalukat fordítják a központi csillag felé, illetve egymással is rezonanciában vannak. Ez azt jelenti, hogy a csillag felé forduló oldalon nagy a forróság, az átellenes oldalon nagy a hideg. A kettő közötti átmeneti régióban heves szelek áramlanak a napos oldal felől a hideg oldal felé.

A TRAPPIST-1 csillagrendszer adja az egyik legjobb lehetőséget arra, a felfedezést követő tíz évben, hogy a Föld-méretű bolygók körül lévő légkört tanulmányozzuk.

A James Webb Space Telescope, amit 2018-ban terveznek indítani, nagyobb érzékenységgel rendelkezik, képes lesz a víz, a metán, az oxigén, az ózon és más összetevők kimutatására az exobolygók légkörében. Ugyancsak képes lesz az exobolygók felszíni hőmérsékletének és nyomásának mérésére - ezek kulcsfontosságúak a biológiai lakhatóság szempontjából. Már 2017 szeptemberében földi távcsövekkel is igazolták 3 bolygón, az E, F és G-n a víz jelenlétét, de mind a kötött forgás, mind a központi csillag sugárzása miatt az élet jelenlétét kétségesnek tartják.[1]

Az egyik bolygóról nézve a következő bolygón felismerhetők a felhők és a felszíni geológiai formációk, és a bolygó esetenként nagyobbnak látszik, mint a Földről nézve a Hold.

A TRAPPIST projekt

A TRAPPIST projekt célja a Naprendszerhez közeli, halvány objektumok keresése, ez a csillag mindössze 39 fényév távolságra van. A rövidítés a The Transiting Planets and Planetesimals Small Telescope elnevezésből származik.

Forrás: wikipedia

További cíkkek/ írások a témában:

1. Két bolygó nagy eséllyel lakható

Ursae Minoris - amatőr csillagász oldal
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el